Adiabatické chladenie je tradičný spôsob chladenia a po dlhú dobu bol jediným dostupným spôsobom aktívneho chladenia (popri využívaniu zásob ľadu v zimnom období). Je to tradičný spôsob chladenia nevyžadujúci rozsiahle technické vybavenie!
Je používaný už od antických čias:
Egyptské kameninové nádoby naplnené vodou. Porézna keramika zvyšuje povrch vodnej hladiny a v prúdiacom vzduchu zvyšuje odparovanie vody a vytvára jednoduchý klimatizačný systém.
Prívod vzduchu cez podzemné chodby na úrovni spodnej vody a odvod prostredníctvom veternej veže tvorili vzduchotechnický systém s adiabatickým chladičom, ktorý bol používaný už v antických dobách.
Otvorená vodná hladina, vodotrysky, zelené rastliny poskytujú tiež adiabatický chladiaci efekt.
Pocit chladu na povrchu tela pri odparovaní vody z jeho povrchu je všetkým dobre známy. Len nie každý si uvedomí, že ide o prejav adiabatického chladenia.
Prejavy adiabatického chladenia:
Na zemeguli sú rôzne oblasti v ktorých je rozdielne výhodné používanie adiabatického chladenia. Tieto oblasti čiastočne zodpovedajú zemským podnebným pásmam.
V oblasti kontinentálnej klímy (Twb=19-21°C), v ktorej leží i celé Slovensko môže byť dosiahnuté veľmi príjemný comfort adiabaticky klimatizovaného priestoru, ktorý môže byť porovnateľný s konvenčnou klimatizáciou.
Investori sa často na začiatku kvôli neznalosti obávajú problému kondenzácie. Obavy vychádzajú zo skúseností v zimnom období, kedy často vídavame kondenzáciu na chladných plochách vo vykurovanom priestore, napríklad na oknách alebo na chladných okuliaroch pri vstupe do miestnosti.
Systém adiabatického chladenia je však aktívny iba v lete.
Adiabaticky vychladený vzduch je chladnejší ako všetky bežné predmety v priestore.
Na povrchu predmetov dochádza k ohrievaniu vzduchu a nemôže dochádzať ku kondenzácii.